Przewodnik samopomocy emocjonalnej na czas kryzysu i wojny

Przetłumaczyła: Renata Namińska

Silne, obciążające emocje – takie, jakich wielu ludzi doświadcza teraz w wyniku wojny i ucieczki – często trudno całkowicie zredukować przez samą rozmowę o nich.

Jest wiele rzeczy, które mogą być pomocne w takiej sytuacji, na przykład świadomość tego, że większość ludzi jest po stronie Ukraińców. W sposób szczególny wspierają oczywiście bezpośrednie spotkania z ludźmi, którzy współczują i pomagają.

W psychoterapii i terapii traumy mamy ponadto emocjonalne techniki do samodzielnego stosowania, które w znacznym stopniu pozwalają poradzić sobie z obciążeniami emocjonalnymi. Pomagają w zredukowaniu aktualnego stresu. Dotyczy to zarówno samych poszkodowanych jak i osób pomagających, dla których jest to również psychicznym ciężarem.

Obciążające uczucia ujawniają się w ciele, można zatem wykorzystać techniki włączające ciało. Sprawdziły się tu szczególnie metody oklepywania – zwłaszcza metoda PEP®, którą chcemy tutaj pokazać. Techniki te wydają się być może trochę niecodzienne. Mają jednak ogromny potencjał: w przypadku lęków i stresu można sobie dzięki nim pomóc samodzielnie. Spróbuj po prostu!